24 Apr 2012

ChecksIt seems like the main topic of my blog is weather and not fashion... Once you live in Belgium (or U.K., the Netherlands or something of this kind), weather becomes the main issue as it is permanently dreadful.
So, I can´t take any outdoor pictures because of rainy weather. To be fair, also because I have a lot of work these days.
Therefore I´ve decided to post a couple of quite old photos where I wear the same coat and shoes that I´m actually wearing today. I´m particularly in love with the trench-coat. I have it quite a long time, since spring 2007 I guess. It´s quite Burberry-like, actually I think I like this pattern even more than the Burberry one. What do you think? :-)


Tak to vypadá, že hlavním tématem mého blogu není móda, ale počasí. Ale jak jednou žijete v Belgii (případně ve Velké Británii, Nizozemí nebo něco na ten způsob), počasí se vám stane ústředním tématem, protože je permanentně příšerný.
Kvůli tomu, že pořád prší, nemůžu fotit venku. Teda abych byla upřímná, taky mám teď strašně práce a vůbec nestíhám.
Proto posílam pár starších fotek, kde mám na sobě zrovna stejný kabát a boty, co jsem si vzala na sebe i dnes. Pro tenhle kabát mám specielní slabost. Mám ho už docela dlouho, myslím, že od jara 2007. Je to takový Burberry styl, tak si říkám, že se mi jeho vzor líbí možná ještě víc než vzor Burberry. Co říkáte? :-)
Photo by Milada Fiserova

Hat:  Mango
Coat: Mango

4 comments:

 1. amazing look.I would so wear this myself!
  I can't find you follow button on your blog?
  where can I find it?

  xo

  ReplyDelete
  Replies
  1. I´m definitely gonna follow your blog, it´s really well-done!
   I have just added the button, would be happy if you subscribe.
   Also this is my facebook page:
   http://www.facebook.com/#!/klaraspoint

   Delete
 2. Very beautiful photos! I still remember you wearing this coat 4 years ago in Antwerp! Great times, miss u!

  ReplyDelete
  Replies
  1. You´re right! Great memory! :-)
   Miss you, too!

   Delete