22 Jun 2012

Black Elegance by Karen Millen


This black dress from Karen Millen is one of my best-ever purchases. Very elegant yet suitable for almost every situation, from a work meeting to a formal evening event. Great cutting and needlework, high quality material, perfect fitting, elegant silhouette - these are the typical attributes of Karen Millen. I admit, I´m a fan of this brand. :-)Tyto černé šaty od Karen Millen jsou jedním z mých nejlepších "kaufů". Jsou velmi elegantní a hodí se prakticky pro každou příležitost, od pracovního jednání po formální večerní akci. Mají skvělý střih a šití, velmi kvalitní materiál, skvěle sedí a vytvářejí elegantní siluetu - typické rysy oblečení od Karen Millen. Přiznávám, jsem prostě fanynka této značky. :-)
Checking myself in a car window... :-D

Dress: Karen Millen
Hat:   Zara
Shoes: Topshop
Bag:   BCBG
Watch: Michael Kors


Photo by Jan Fikacek

7 comments:

 1. wow looking so gud

  ReplyDelete
 2. Perfect little black dress! So simple yet elegant. Great shoes too xx

  ReplyDelete
 3. love how you mix & match everything!

  Visit my blog? xx Miss Beatrix (http://missbeatrix.blogspot.com)

  ReplyDelete
 4. Ahoj krásko krásná!
  Máš tak super krásný blog..Máš to tu moc senza!! Design, fotky, příspěvky..No prostě všechno! :-) MOC SE NÁM TADY U TEBE LÍBÍ! :-) Jsme Tvé nové fanynky na blogu! :-)* Budeme moc rády když mrkneš i k nám na blog http://handbagforladies.blogspot.cz/ a uděláš nám velkou radost když se přidáš taky, pokud budeš mít chuť. Určitě tu nejsme naposledy! <3

  ReplyDelete
 5. Šaty jsou fakt úžasné! A celkově je tenhle outfit naprosto luxusní!!

  ReplyDelete
 6. Hi there, the whole thing is going nicely here and ofcourse every one is sharing facts, that's genuinely good, keep up writing.
  Feel free to surf my web blog : linkbuilding

  ReplyDelete