18 Sep 2012

Mont Blanc John Lennon Special Edition

Photo by www.growsunday.com


Today´s post is not going to be about fashion but about the most amazing birthday gift I have received: a Mont Blanc John Lennon Special Edition fountain pen. I couldn´t have been more excited! :-) Firstly, I´m a big fountain pen lover. I´ve been writing only with fountain pens since I started going to school, I´ve never switched them for ballpoints, actually I can´t even write well with ballpoint pens, I´m just not used to them. And of course, for a fountain pen lover there´s nothing like a superior Mont Blanc pen, so beautiful and classy.

And to double my excitement, my pen is from the John Lennon Special Edition. Guys, I´m such a huge John Lennon´s fan! Growing up with his poster in my room, listening to his music, reading books about him, you know, fans´ stuff... :-D


So here are the details about this pen:


The edition was issued in 2010 for an anniversary of John Lennon´s 70th birthday. The barrel and cap are made of black precious resin with surface which reminds a vinyl record. The hand-crafted rhodium plated 18K gold nib is decorated with a peace sign. The platinium-plated clip of the pen is in a shape of a guitar. A Lennon´s self-portrait is engraved in the trim. Five lines on the top of the body stand for a stave. And of course, the famous Mont Blanc snow flake in on the top. As a bonus, a specially-designed packaging contains a John Lenon Imagine Single LP.

(More information on www.montblanc.com.)Dnešní článek nebude o módě, ale o tom nejúžasnějším dárku k narozeninám, který jsem letos dostala: Plnícím peru Mont Blanc John Lennon Special Edition. Mám z něj obrovskou radost. :-) Předně miluju plnící pera, píšu s nimi nepřetržitě už od první třídy, nikdy jsem je nevyměnila za propisky, s propiskami vlastně ani pořádně psát neumím, nejsem na ně zvyklá. A pro zarytého milovníka plnících per snad není nic dokonalejšího než exkluzivní kousky od Mont Blanc.

A v tomto případě bylo moje nadšení "tuplované". Moje pero je totiž ze speciální edice věnované Johnu Lennonovi, jehož jsem velkou fanynkou. Jako malá jsem měla jeho velký plakát v pokojíčku, přečetla o něm všechny možné knížky a jeho hudbu miluju dodnes.

Tady jsou detaily o peru:
 
Tato edice vyšla v roce 2010 k výročí 70. narozenin Johna Lennona.
Tělo a uzávěr jsou vyrobeny ze vzácné černé pryskyřice, jejíž povrch je upraven tak, aby připomínal vinylovou desku. Na r
učně vyrobeném zlatém hrotu (18K) pokrytém rhodiem je vyrytý symbol míru. Platinová spona je ve tvaru kytary a navazuje na ni Lennonův autoportrét. Pět linek v horní části pera symbolizuje notovou osnovu. A samozřejmě nemůže chybět sněhová vločka, slavný znak per Mont Blanc. Jako bonus speciálně navržený obal pera obsahuje singl Imagine.

(Více informací na www.montblanc.com.)Photo by www.growsunday.com

Photo by houseofpens.blogspot.com


3 comments:

 1. Nádherný! Pera od M.B. jsou ta nejlepší... Tak ať si ho užiješ!

  ReplyDelete
 2. Oh Klarko, this is amazingly beautiful!!!
  I also love writing with fountain pens and I really believe that they make writing more beautiful and stylish than any ball point ever could. Enjoy you b'day gift :)
  xxx

  ReplyDelete
 3. Thank you so much for your lovely comment!!!
  I follow you now through Bloglovin and Facebook page!! I already follow you on GFC!!
  Follow me too!! :)

  http://estilohedonico.blogspot.pt/

  xoxo

  ReplyDelete