18 Jan 2013

Miu Miu, Alexander McQueen and Karl


Hi guys, what about you and sales? Did you get anything? As I spent the beginning of this year on holidays in the mountains, I didn´t have a chance to go sales-shopping (thank God! :-D). Nevertheless, I didn´t resist completely and made a few purchases on internet: Miu Miu boots, Alexander McQueen bracelet and Karl Lagerfeld´s T-shirt, all bought on www.net-a-porter.com. Btw, I have only a good experience with net-a-porter. This time they carefully kept me informed about a little shipping delay due to sales and in the end upgraded the shipping method from standard to express for free and later even credited my account with 25 € for my next purchases to compensate this small inconvenience... How lovely it that?! :-)

Ahoj, co vy a slevy, koupili jste si něco nového? Já jsem začátek letošního roku strávila na dovolené na horách a jelikož se znám, jsem ráda, že jsem tak slevovému šílenství unikla. :-D Tedy ne docela, ještě se dá nakupovat přes internet, že... ;-) Takže tohle jsou mé úlovky: kotníčkové Miu Miu, náramek od Alexandera McQueena a tričko od Lagerfelda, s Karlovým autoportrétem. Vše jsem pořídila přes www.net-a-porter.com a mohu tyhle stránky vřele doporučit. Tentokrát měli malé zpoždění s dodáním zboží kvůli slevovému náporu a nejen že mě o tom pořád pečlivě informovali, ale ještě mi zdarma upgradovali standardní doručení na expresní a nakonec mi věnovali 25 € na další nákupy jako "bolestné". Tomu říkám servis. :-)


Miu Miu cracked metallic-leather boots

Alexander McQueen gold-tone skull charm python wrap braceletKarl Jacinda printed jersey T-shirt11 comments:

 1. Luxusni! Ach ty boty! Triko vtipné a náramek zaujme.

  ReplyDelete
 2. OMG I really like your new goodies, every item is so unique, love them!

  HTTP://THEREDCOATODYSSEY.BLOGSPOT.COM

  ReplyDelete
 3. love it1!!!
  kisses and have nice day
  VOGUECITA
  http://voguecita.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. OMG!! so cool! love it so much <333

  http://pinktearydream.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Skvělý výběr, největším favoritem by pro mě asi bylo to tričko. Já tradičně lovím v obvyklých vodách jako je Zara, Promod, Lindex a H&M.
  http://a-drop-of-style-from-brno.blogspot.cz

  ReplyDelete
 6. krásné věci, ty boty jsou úchvatné, podobné scháním, koupila jsem si hrubší obdobu tvých, stránku zkusím:), http://katefashionstyle.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 7. miu miu ach!!!nadhera!:)hezky nakup

  http://sienastyle.blogspot.it/

  ReplyDelete
 8. wow your founds are great,sure I just followed you,hope you do the same!

  www.viewrama.com

  ReplyDelete
 9. I LOVE those boots, really pretty!
  Great blog you have, check mine if you like.

  http://justdailythings.blogspot.com

  xx

  ReplyDelete
 10. I love the shoes! :)

  Keep in touch!


  Jamie Kate
  http://allaroundchekwa.blogspot.com

  ReplyDelete