14 Jan 2013

Pink "Practical" Purchases
Today I have a “serious” question for you, what kind of shopper are you? Do you spend on tempting but sometimes useless clothes or rather invest in more expensive but high-quality and timeless pieces? Or a combination of both?

When I tried to put myself into one of these categories, I realized that I am somewhere in between - a specialist in spending on expensive but useless stuff. 8-) When something is apparently extremely impractical, but AWESOMELY BEAUTIFUL, it´ll surely be a clear pick for me. Especially when it comes to super-extra-high heels, huge hats, "warm" fingerless gloves made of thin leather, warm tops with an open back and anything for the beach (where I actually spend about two weeks per year).
 
The only little thing which I have improved in is that I do not purchase "itchy" clothes anymore. Although I´ve been super sensitive to itchy clothes since I was a kid, in shops I always convinced myself that "actually this sweater doesn´t itch so much," or "I´ll wear a tank top under and it´s gonna be ok"... Nonsense, a woolen sweater would be itchy even if I wear a spacesuit under. Not to mention the trousers. Wide wool trousers in men’s style are my unfulfilled dream (I made a few attempts which my friend benefits from now).

That's why I have a big crush on cashmere - is soft, warm and never itchy. Last week I went to buy a cashmere sweater. My goal was clear - something practical in neutral colours like black/gray/beige and preferably a cardigan. My result - I bought nothing neutral but I a bright pink turtleneck pullover (it´s not my fault, I just look better in bright colours! I tried a grey sweater as well but looked like my great-grandfather in it...) and a cashmere dress in the same (!!!) colour (probably because all knit dresses are sooo practical and don´t lose their shapes at all... ;-) Let´s hope this dress is not gonna turn into a shoddy rug after second washing...). 

Not that I love only pink, I´m into all bright colours. And distinctive clothing in general. No care about practicality. The same about timelessness. 8-) 

The only thing is, now I need a black cardigan that I originally intended to buy to wear over the new dress. :-D Maybe next time. Respectively maybe next time they won´t sell anything temptingly impractical... :-)

What about you and practical purchases?  Dnes mám na vás „seriózní“ dotaz, jak to máte s nákupy oblečení. Utrácíte za lákavé blbosti nebo investujete do dražších kvalitních a nadčasových kousků? Nebo kombinace obojího? 

Když jsem se snažila zařadit samu sebe do některé z těchto kategorií, došlo mi, že jsem specialistka na utrácení za drahé blbosti. 8-) Jak je něco krajně nepraktické, ale DĚSNĚ KRÁSNÉ, je to moje. Specielně když jde o superextravysoké podpatky, obrovské klobouky, "hřejivé" bezprsté rukavice z tenoučké kůže, teplá trika s výstřihy na zádech a cokoliv na pláž (kde se pohybuju cca dva týdny v roce). 

Jediná drobnost, kde jsem se zlepšila, je, že už OPRAVDU nenakupuju "kousavé" věci. Ačkoli jsem na kousavé materiály od dětství extrémně přecitlivělá, vždycky jsem se v obchodě nechala omámit myšlenkou, "že to přece tak moc nekouše", případně "když si pod to vezmu košilku, nebude mě to kousat". Blbost, vlněný svetr by mě kousal i přes skafandr. A to nemluvím o kalhotách. Široké vlněné kalhoty v pánském stylu jsou mým nesplněným snem (pár pokusů tu bylo, teď se z nich raduje kamarádka). 

Proto jsem v poslední době začala ulítávat na kašmíru - je heboučký, hřejivý a hlavně nikdy nekouše. Také jsem minulý týden vyrazila na kašmírový lov. Cíl byl jasný - něco praktického v neutrální barvě černá/šedá/béžová. Pokud možno, aby to bylo na zapínání vpředu. Výsledek - neutrálního nemám nic, zato jsem si koupila řvavě růžový rolák (můžu já za to, že mi tyhle barvy víc sluší? V šedivé jsem si před zrcadlem připadala jako svůj pradědeček...) a stejně barevné (!!!) kašmírové šaty (asi proto, že všechny úpletové šaty jsou přece tááák praktické a vůbec se nevytahují a ještě nikdy se mi z nich už po druhém praní nestala onuce... Tak snad tyhle vydrží...). 

Ne že bych byla tak moc na růžovou, mám prostě slabost pro výrazné barvy. A výrazné oblečení obecně. Kašlu na praktičnost. Nadčasovost mi může být ukradená. 8-) 

Akorát teď teda nemám přes ty šaty ten nadčasový černý cardigan, pro který jsem původně šla. :-D Třeba příště. Respektive třeba už příště nebudou mít vůbec nic lákavě nepraktického...:-)

A jak jste na tom s praktickými nákupy vy?
Dress and sweater: NKO Cashmere
6 comments:

 1. Výběr byl zdařilý, já jsem asi v té mezikategorii :) nakupuju kousky nadčasové i aktuální. Ale co je pro mě typické (a nejsem sama), tak pokud se vydám zakoupit nové kalhoty tak se 100% vrátím s novýma botama, kabelkou nebo sakem, ale všechny kalhoty se přede mnou záhadně schovají.
  http://a-drop-of-style-from-brno.blogspot.cz

  ReplyDelete
 2. Houby cardigan, přes šaty hoď černého křiváka:-) Super volba!!! Praděda by z Tebe měl radost. Vážně. Moc se na Tebe těšil!

  ReplyDelete
 3. I definately need to work on setting up a series of basics for my closet. Much to your similar chagrin, I also have custom thin leather racing gloves, a vivianne westwood corset top, and some other ridiculous things but when taking a hard look, I lack a reliable pair of jeans that I love and some other pretty fundamental staples. As a shopper though, I definitely splurge but pair things with thrifted pieces and even something as low end as a hanes tshirt. go figure.

  you post really has me thinking...

  amanda
  http://thingstoholdandstir.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. I'm definitely somewhere in between. I think basics are important to have but it is fun to have trendy things every now and then as well.

  Amy

  Fashion and Beauty Finds

  ReplyDelete
 5. I wish I'd save up more- I love a bag by alexander wang, it's only like $800, which is a lot, but in relativity to other bags I want, it's much more attainable, yet I can't manage to force myself to save up and buy it... le sigh..

  I followed you on Bloglovin'

  Thanks for your comment!

  With Love From Hollywood,
  Kier
  Fashion Addict LA
  Recent Post: Cleo Restaurant
  Video Tutorial: How to do a sock bun

  ReplyDelete