26 Jun 2013

Vintage Italian Dress


The way I got this dress is quite a story... Some years ago, my best friend used to live in Milan and there she got few vintage dresses from her Italian landlady which she used to wear when she was young. By the way, all the dresses were just stunning. And because this particular one didn´t fit my friend, she gave it to me (thanks a lot!). This dress is from the 70´s and I´m in love with its perfect shape, material and pretty pattern. Well, that´s what I call an Italian quality. :-)

Tyhle šaty se ke mně dostaly zajímavou cestou... Před pár lety žila moje kamarádka nějakou dobu v Miláně a tehdy od své italské domácí dostala několikery šaty, které paní nosívala "zamlada". Mimochodem, jedny šaty hezčí než druhé. A protože tyhle mé kamarádce neseděly, dala mi je (ještě jednou děkuju!). Jsou ze sedmdesátých let a podle mě jsou naprosto úžasné, myslím, že materiál, vzor i střih si s dnešními v ničem nezadají. Prostě italská kvalita. :-)


Dress:    Vintage
Bag:      H&M
Shoes:    New Look
Earrings: H&M

11 comments:

 1. Oh my gosh - this outfit is all kinds of gorgeous. I just love that dress. The print is amazing!
  the-creationofbeauty.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Nádherné šaty i celý styling včetně úpravy fotek!

  ReplyDelete
 3. Pretty dress, live the accessories!
  Laura. xx

  www.stylishvue.blogspot.com

  ReplyDelete

 4. Hey doll,
  I just wanted to see whats going on on your blog and to say hey,and I have to admit you are growing and becoming better. Great blogspot! Wanted to let you know that I host a great giveaway, you have the chance to win 100$ coupon.
  Wish you a successful week!
  VIEWRAMA

  my
  Persunmall Giveaway

  ReplyDelete
 5. Ty šaty budou mít příběh! Paní si je určitě neschovávala jen pro jejich střih a barevnost...jééé, to je strašně vzrušující:-)))

  ReplyDelete
 6. Pro mě bude vždy jedničkou to psaníčko :P
  A jsi moc krásně namalovaná :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc dekuju! Muj pritel prohlasil, ze takhle vypadam jako Amy Winehouse... :-D

   Delete