22 Aug 2013

Museum Kampa, Prague



In Prague, I went with my friend Jana (you´ll be able to see her and her outfits in some of the next posts :-) ) to see the exhibition Judith on Kampa: Klimt / Mucha / Kupka in the Museum Kampa (where we took most of these pictures). We really liked the exhibition but due to a super strong A/C we had to go through very quickly. So if you plan to see it, don´t forget to take a heavy overcoat, you´ll have to face a real wind chill. :-) 


V Praze jsme s kamarádkou Janou (na jejíž outfity se můžete těšit v některém z příštích postů) zašly do Muzea Kampa v Sovových mlýnech na výstavu Judita na Kampě: Klimt / Mucha / Kupka. Výstava byla moc pěkná, ale pokud se na ni také chystáte, tak vás předem varuju, vezměte si s sebou zimník, protože takhle drsnou klimatizaci jen tak někde nezažijete. Donutilo nás to projít celou expozici velmi rychle, protože ten vichr a mráz prostě nešlo dlouho vydržet. :-)





A mirrored roof of the Museum Kampa






Pomegranate sorbet with home-made cocoa cookie in Café Louvre


Jan Petr Obr´s card and paper store, the Old Town Square







Choosing some birthday/wedding cards in the Jan Petr Obr's paper and card store



Lovely wrapping papers





Pumps:   Sam Edelman
Sandals: Sacha
Skirt:   Bershka
Top:     Mango
Bag:     Furla


2 comments:

  1. Nice pictures dear! The mirror looks cool!

    ReplyDelete
  2. Krásné fotky. Moc hezký celý blog. Jen tak lehce sem si projela posledních pár článků a líbí se mi to tu. Přijde mi, že je to zase něco trošku jiného. :)

    www.doubleexplosion.com

    ReplyDelete