29 Aug 2013

Off to Paris! Day 1How do you guys spend the end of the summer? Have you been on holidays? 
About a week ago, I went for a small trip to Paris to see my friends and the beautiful city again. The first afternoon I walked around Place de la Concorde, the Tuileries Garden and visited the Louvre museum. In the evening, an opulent dinner with my friends followed and it was sooo good that I even forgot to take pictures. :-) 
Althought I have already been to Louvre several times, I never manage to resist and absurdly take pictures of nearly everything (me along with Japanese), especially the "blockbusters" like Mona Lisa or the Winged Victory of Samothrace. :-) And I always take a picture of myself with the Code of Hammurabi. I have a reasonable suspicion that the people queuing there to take an enthusiastic picture of themselves with the Code were all lawyers... :-)
 


Jak trávíte konec léta? Byli jste někde na dovolené? 
Já se asi před týdnem vypravila na pár dní do Paříže. První odpoledne bylo ve znamení procházky kolem Place de la Concorde, Tuilerijských zahrad a Louvru. Večer jsme pak vyrazili s mými pařížskými přáteli na lehce opulentní večeři do typické francouzské brasserie (která byla tak skvělá, že jsem z toho úplně zapomněla pořídit nějaké snímky). 

I když jsem v Louvru už byla několikrát, přesto vždycky neodolám a poněkud nesmyslně tam spolu s Japonci fotím kdeco, hlavně pak „hitovky“ typu Mony Lisy nebo Niké Samothrácké. A snad pokaždé se vyfotím s Chammurapiho zákoníkem. A mám důvodné podezření, že ti, co tam natěšeně stojí frontu a pak se se zákoníkem nadšeně fotí, budou všichni právníci... :-)


Here she is!

The Winged Victory of Samothrace, a true sculpture masterpiece...

Michelangelo Pistoletto: Venere degli stracci
(Looks like my wardrobe...)
François Rude: Mercure
Btw, do you remember the wingy sandals I was obsessed with some time ago?

These would be just perfect for me! :-D

Hammurabi, Shamash and me... 8-)


Dress:      Mer du Nord
Bag:        Furla
Shoes:      Marc by Marc Jacobs
Sunglasses: Miu Miu
Necklace:   Tiffany & Co.

2 comments:

  1. Nádhera! Fotky a hlavně ty s tvým nadšením. Slušelo ti to. Krásná elegantní turistka.

    ReplyDelete
  2. Mooc Ti to sluší a krásné fotky :)

    ReplyDelete