15 Nov 2013

Isabel Marant for H&MLong-awaited Isabel Marant´s collection for H&M was introduced yesterday, preceded by an extensive ad campaign full of famous faces (e.g. Alek Wek, Daria Werbowy, Devon Aoki or Milla Jovovich). Having this day noted in my agenda, yesterday I went curiously to see it.

Guys, I´m really interested in your opinion on the collection. Because frankly speaking, I wasn´t impressed.
Although I have to admit that its quality is definitely much higher than for example quality of the Lanvin for H&M collection, and it´s much less kitschy (at least for my taste) than Versace or Anna dello Russo´s ones. 

But still, I was somehow disappointed. It definitely does look much better in pictures than in reality (actually even in my mobile pics). Quality of materials and sewing is indeed a little higher than quality of "classic" H&M but the difference is not that huge. And it´s obviously very far from “real” Isabel Marant. 

I tried on many pieces but often wasn´t impressed with their cuts, and sizing was sometimes a little odd (e.g. the skinny jeans size XS I tried were wayyy too large for me...). The only thing I briefly considered to purchase was a black-and-white shaggy sweater I'm wearing in the photos below, until I discovered how much it leaves hairs. By the way, it costs € 99, not cheap huh... 

I have to say that I didn´t see the entire collection because I arrived before noon and some items got sold out within one hour after opening (mainly coats, shoes and jewelry). A shop assistant told me that customers were actually waiting for store opening since 6 a.m. :-S Note that Brussels weather was particularly awful yesterday morning. Well, apparently I´m too lazy because I´d be willing to do that only if they were offering a real Isabel Marant collection for free...

So, what are your thoughts of this collection?

P.S. If you like this collection and especially in case you bought something, please just don´t have it spoilt with my critical remarks. You might be the one who looks just great in it! :-)Včera byla představena dlouho očekávaná a rozsáhlou mediální kampaní podpořená kolekce Isabel Marant pro H&M. Reklamy plné slavných tváří (jen namátkou - Alek Wek, Daria Werbowy, Devon Aoki nebo Milla Jovovich) byly snad všude, takže jsem si dnešní datum už s předstihem zapsala do kalendáře a včera dopoledne zvědavě vyrazila na obhlídku do bruselského H&M.

Opravdu by mě zajímal váš názor na kolekci. Protože upřímně řečeno, mě nenadchla. IM je sice nesrovnatelně lépe zpracovaná než třeba Lanvin pro H&M (ze švů a zakončení alespoň nelezou nitě ve velkém - na tohle téma vřele doporučuji článek z Módního pekla). Kolekce také není tak strašně (aspoň na můj vkus) kýčovitá jako třeba ty od Versace nebo Anny dello Russo. Ale i přesto mě zklamala. Na fotkách vypadá O DOST lépe než ve skutečnosti (a to nejen na těch oficiálních, ale dokonce i na těch mých z mobilu). Kvalita materiálů a jejich zpracování je sice o trošičku lepší než u "klasického" H&M, ale pořád nic moc. A že do skutečné Isabel Marant má hodně daleko, to asi nemusím ani psát. 

Vyzkoušela jsem si kdeco. Nenadchly mě ani střihy (respektive mi neseděly), velikosti byly často trochu zvláštní (třeba úzké džíny velikosti XS mi byly hooodně velké). Jediné, co jsem chvíli zvažovala, že bych si pořídila, byl ten černobílý chlupatý svetr, co mám na sobě na fotkách níže. À propos, stál 99 €, které v ČR zajímavě přepočetli na 2.999 Kč. To je trochu hodně na to, že dost chlupatí a navíc už teď začíná plstnatět. 

Musím ale říct, že jsem celou kolekci neviděla, protože většina kabátů, bot a bižuterie se prý vyprodala hned ráno. Prý některé zákaznice čekaly na otevření od šesti od rána... :-S Podotýkám, že počasí v Bruselu bylo včera ráno obzvlášť příšerné. Já vám nevím, asi jsem moc líná, ale tohle bych byla ochotná absolvovat jedině v případě, že by rozdávali skutečnou Isabel Marant a zdarma. 

Takže, co si o kolekci Isabel Marant pro H&M myslíte vy? 

P.S. Jestli se vám kolekce líbí a něco jste si koupili, tak si to hlavně prosím nenechte zkazit mými kritickými poznámkami. Zrovna vám to může slušet. A já někdy hrozně kecám. :-)


Wild sale...
Divočina prodeje...


The collection was a must-see for everyone fashion lover... :-)
Na kolekci se přišel podívat každý milovník módy... :-) 


Photos by Google

6 comments:

 1. Mně se na fotkách nelíbí nic. Nestála bych tam ani, kdyby to rozdávali zdarma. Raději si něco ušiji. Dnes to byl kabát z camel kašmíru za pár korun. Z toho mám velkou radost.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Martino, naprosto souhlasim a tesim se, az das kabat na blog!

   Delete
 2. Kolekce se mi vůbec nelíbila. Musím souhlasit, že Lanvin byl ještě mnohem horší. B.

  ReplyDelete
 3. Hmmmm I felt the same way, I only saw a few cool pieces online.
  The pieces I wanted were the captains hat and a woolen long colorful cardigan (shown on the black model in your collage) , but they were sold out in no time!
  I was only able to get the "Converse look a like" sneakers.
  I thought they would look fun with all black outfits.

  Marant is all about a casual laid back, no fuss kinda style.
  Which I do like but, I still I expected a little more glam though, especially with Christmas coming up!

  Thanks for sharing your thoughts doll

  xoxo Tamara Chloé

  ReplyDelete
  Replies
  1. I completely agree, Tamara! Even with your choice.

   Delete