6 Dec 2013

London IIWe all have our own preferences but when it comes to shopping, London is my favourite. In the field of high fashion, the Parisian 'Golden Triangle' surely is a tough competition, and the same applies to Brera in Milan. But in terms of street fashion, London wins the game for me.

I started my London shopping spree quite classically: by walking through Oxford Street - Regent Street - Old and New Bond Street, followed by Selfridge & Co., Harrods and Harvey Nichols (I swear I could spend all day there... My boyfriend gets eye twitching when I just mention HN´s name now... :-D). It was the first time I went to the charming district of Notting Hill, known (except for the movie) for its markets, vintage shops and flea markets. Last but not least was lovely Covent Garden, I planned to buy some Christmas gifts there but didn´t really get what I wanted...Každý máme své preference, ale pokud jde o nákupy, málokteré město se podle mě vyrovná Londýnu. V oblasti high-fashion (má tenhle výraz český ekvivalent?) má samozřejmě Londýn těžkou konkurenci v pařížském "zlatém trojúhelníku", i milánská Brera má v tomhle ohledu něco do sebe. Ale co se týče street-fashion (že by česky "móda ulice"? Jen ne "pouliční móda"... :-D), myslím, že Londýn prostě vede.

Nákupy v Londýně jsem začala klasicky, prošla jsem si Oxford Street - Regent Street - Old a New Bond Street. A protože jsem to tentokrát vzala z gruntu, následovaly obchodní domy Selfridge & Co., Harrods a Harvey Nichols, kde bych byla schopná strávit snad celý den (a mému příteli se ještě teď jen při vyslovení názvu objevuje tik v oku... :-D). Poprvé jsem se vydala do půvabné čtvrti Notting Hill, známé (kromě filmu) svými trhy, blešáky a vintage obchody. A na závěr Covent Garden, kde jsem plánovala pořídit nějaké ty vánoční dárky, ale nakonec jsem bohužel nenašla, co jsem sháněla.

 
Portobello Market, Notting Hill


Portobello Market, Notting Hill


A cool vintage store in Notting Hill... I especially loved all their vintage jewelry by Vivienne Westwood. Highly recommended!


Portobello, Notting Hill


A lovely vintage store in Portobello... Vintage lace, wedding dresses, jewelry... I bought a pair of beautiful earrings there, love them!


Her Majesty and her dog


The best coctail bar in Notting Hill!


Tower Bridge by night


St. Paul´s Cathedral over the Millennium Bridge


Tate Modern


Covent Garden


Rudolph the Red Nosed Reindeer in Covent Garden
Old Bond Street, full of temptation!


Westminster Abbey4 comments:

 1. Beautiful photos :-)
  Love it!
  Xx
  Katha

  showthestyle.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. I lived in London for years, so good to see these photo's!
  I love this city!!!
  Looks like you had an amazing time!!

  Great photo's Klara!!

  Wishing you an amazing weekend!

  xoxo Tamara Chloé

  http://www.tamarachloestyleclues.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Tamara, I enjoyed the city a lot! You´re really lucky that you lived there. :-)

   Delete