3 Jan 2014

"Resolutions"
Although I don´t make any New-Year´s resolutions, there´s one thing about myself I´d like to generally improve, let´s call it a whole-year intention/wish. So, I´d like to manage my time more efficiently, get rid of my backlogs and, of course, stop procrastinating. Well let´s see how it goes. :-) I´ve started with going through all the emails I received during Christmas, and I´m also trying to catch up with my blog because lately I´ve made plenty of photos and I think it would be a pity to keep them just in my laptop. So here are some of them, portraits from Jan Fikacek. 


Novoroční předsevzetí si sice nikdy nedávám, ale teď jedno takové celoroční předsevzetí či spíše přání bych měla. Chtěla bych začít všechno stíhat (ok, všechno stíhat asi nejde, tak aspoň to důležité), zbavit se restů a taky zatočit s prokrastinací. No, tak uvidíme, jak mi to půjde. Začala jsem tím, že jsem odpověděla na kupu emailů, které se mi v předvánočním čase a během svátků nahromadily, a také doháním resty na blogu. Poslední dobou se mi totiž nakupila spousta fotek, které jsou myslím povedené a byla by škoda si je nechat "v šuplíku". Jako třeba právě tyhle portréty od Jana Fikáčka. 


Photo by Jan Fikacek (2013)

7 comments:

 1. You look amazing...
  Happy new year to you...

  ReplyDelete
 2. Ach, tvá krásná hruď! Nádherné fotografie.

  ReplyDelete
 3. http://poradna.adiktologie.cz/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Že by to se mnou bylo až tak špatné? :-D Možná by mi stačilo nakládat si trochu míň aktivit. :-)

   Delete
 4. Happy new year, dear. You look amazing! :)

  mallieams.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Happy new year, dear. You look amazing! :)

  mallieams.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Procrastination is a hard habit to break. I've started at least procrastinating with more useful things than watching tv, like organizing files on my computer. Which really isn't the best use of time either.

  Sincerely,
  Sabrina

  ReplyDelete